Trail parky v Krušných horách

V okolí Javorek se nachází hned tři trail parky v Krušných horách, z nichž každý nabízí trochu jiné svezení. Všechny jsou v dojezdové vzdálenosti nejen pro auta, ale jsou dostupné i na kole (Plešivec vrchol 6 km, Rabenberg vrchol 15 km a Klínovec vrchol 20 km)

Trail Park Plešivec

Pouhé 3 kilometry vzdálené jsou nové traily na Plešivci. Funguje modrý, červený, černý a enduro. Ve srovnání s Klínovcem a Rabenbergem jsou traily spíše kratší a z našeho pohledu kromě modrého i divočejší. Pro příležitostného jezdce bude sjízdná asi jen modrá varianta, o to více radosti však přinesou ostatní traily výkonějším bikerům.

Vstupným na trail je jízdenka na lanovku ze Pstruží na vrchol Plešivce. Kdo by chtěl šlapat do kopce, ze Pstruží lze dojet na začátek trailů abertamskou dolinou podél říčky Bystřice a následně dále po modré sjezdovce vzhůru.

Občerstvení můžete využít v bufetu u horní stanice lanovky nebo v jednom ze dvou plešiveckých hotelů.

Traily na Plešivci jsou zatím v začátcích a tak se půjčovna a servis kol teprve připravují. Modrý a částečně i červený tral jsou sjízdné na klasickém hardtailu, pokud byste ale chtěli prožitek z trailů umocnit a půjčit si sjezdový speciál, sledujte webové stránky areálu pro bližsí informace o otevření.

 

Trail Park Klínovec

Na nejvyšší hoře Krušných hor najdete rovněž čtyři traily obdobných obtížností jako na Plešivci. Z Klínovce traily míří dolů do Jáchymova, odkud Vás také vyveze lanovka zpět na vrchol. Výjimečností těchto trailů je jejich délka. Bez nutnosti využít lanovku nebo šlapat do kopce můžete sjíždět až 10 kilometrů trati. I Klínovec lze zdolat ne jen lanovkou, ale také šlapáním po některé z cyklostezek vzhůru a občerstvit se je možné na vrcholu i u dolní stanice lanovky.

Pokud nevlastníte sjezdové kolo, je možné si jej na Klínovci zapůjčit pro ještě lepší pocit z jízdy. Aby sjížděmí Klínoveckých trailů bylo pestré, je možné si jej vyzkoušt i na terénních koloběžkách, které jsou také k zapůjčení.

 

Trailcenter Rabenberg

Na německé straně krušných hor asi 15 km od Perninku nalezneme nejstarší trail parky v Krušných horách. Za dobu svého fungování již v Rabenbergu vybudovali na 70 kilometrů stezek, na nichž, na rozdíl od předchozích dvou areálů, naleznete jak sjezdové, tak i stoupací sekce. To vše v krásných a měnících se příhraničních lesích. V Rabenbergu nenajdete žádnou lanovku, výjezdy jsou ale promyšlené a většinu z nich vystoupáte jen s lehkým zapocením.

V centru areálu, kde lze parkovat na prostorném parkovišti, zakoupíte vstupenku na traily i občerstvení. Pro lepší orientaci v jednotlivých úsecích trati je součástí vstupného i mapa celého trailparku s detaily o délce stezek a jejich převýšení.

I v Rabenbergu si můžete zapůjčit sjezdové kolo a využít tak místních trailů naplno. Rabenberg jsme navštívili poprvé před deseti lety a podrobněji ho popsali.