?>

Zima

mapa-skiarealu_0-300x161

Sjezdové lyžování

Přímo v obci se nachází tři malé lyžařské areály, z nichž nejbližší je 100 metrů od Javorky. Tyto jsou vhodné pro rodiny s dětmi, u každého se nachází občerstvení. V zimní sezoně 2013/2014 bylo poprvé otevřeno nové lyžařské středisko Plešivec. V provozu budou tři čtyřsedačkové lanovky a dětské posuvné koberce. Záchytné parkoviště je vystavěno 3 km od Javorky a my už se těšíme na sjezdovky a služby, které nám nový areál nabídne.

obrázek-3-2-300x224

Běžecké lyžování

Nacházíme se v nejkrásnější běžkařské oblasti střední Evropy. Pernink je součástí Krušnohorské běžkařské magistrály, která zahrnuje několik desítek pravidelně strojově upravovaných tras na klasiku i bruslení. Pokud toho budete mít přes den málo, můžete využít jediný uměle osvětlený běžkařský okruh Krušných hor nacházející se v našem městečku.

Na Javorce máme i půjčovnu běžek.

8171677 (1)

Snowkiting

Krušné hory jsou nejlepším místem pro provozování snowkitingu v ČR. V okolí Javorky se nachází spoty na každý směr větru a ve vzdálenosti 3 km leží první české snowkitingové centrum v Abertamech. Zde se každoročně pořádají závody Abertamy Snowkite Open. V průběhu zimy jsou v Abertamech také k dispozici kickery, raily a další překážky pro zkušenější jezdce. Pokud se snowkitingem zatím žádné zkušenosti nemáte, ale rádi byste tento sport okusili, spolupracujeme s Kitesurfing School Kamila Kotuze.

img-1186

Zima na Javorce s dětmi

Děti najdou na Perninku nejedno vyžití ve všech ročních obdobích, ale zima je pro ně přímo kouzelná. 

Více informací o tom, co vše a kde lze s dětmi podnikat, jsme sepsali do samostatného článku.

Léto

9160900

Cykloturistika a singletracky

V okolí Perninku se nachází nespočet cykloturistických tras, štěrkových cest i náročnějších terénů. Na své si tu přijdou jak příležitostní cyklisté, tak i milovníci horské cyklistiky. Výhodou Krušných hor je jejich malá členitost. Díky tomu, že Krušné hory jsou skoro náhorní plošinou, nemusí se cyklisté obávat velkých kopců. To jistě uvítají rodiče s dětmi. V případě, že byste se rádi zapotili, stačí sjet pod krušnohorský val do nížin a po lesních cestách si jej nastoupat v 10 - 15 kilometrových stoupáních zpět. Sami jsme aktivními cyklisty a proto všem návštěvníkům ochotně poradíme, kam se vydat na tůru, kde po cestě posvačit, a kterým místům se raději vyhnout.

Ať už jste vyznavači sjezdů, nebo byste si rádi zkusili projet zajímavý terén, určitě navštivte Trail Center Rabenberg se 70 km singletrackových tras.

9826492

Turistika a Nordic walking

I turisté si v Krušných horách přijdou na své. V blízkém okolí se nachází několik rozhleden, historických pamětihodností a přírodních památek, jež je možné navštívit. Místní příroda nabízí romantická zákoutí se zaniklými obcemi nebo dechberoucí výhledy do okolí. Výhodou je, že na většině turistických cest potkáte restaurace nebo občerstvení, a proto je radost plánovat si celodenní túry po okolí. Více informací o turistických cílech najdete v sekci Tipy na výlet.

467878

Skalní lezení

I horolezci se budou v okolí Javorky cítit ve svém živlu. V bezprostřední blízkosti cca 5 km od Perninku se nachází odjištěné skalky Na Strašidlech. Obtížnost začíná na 2 a nejtěžší cesta je 7. Většina cest má však obtížnost kolem 5. Nejnižší skály slouží i jako bouldery. Do slaňovacích ok lze většinou dojít i z vrchu, což umožňuje jištění shora. V týdnu je velmi pravděpodobné, že budete Na Strašidlech sami, o víkendu se potkáte s dalšími horolezci, nestává se však, že by cesty byly obsazené. Další lezecká oblast se nachází asi 15 km od Perninku v německém Johanngeorgenstadtu a jmenuje se Teufelsstein - Čertovy skály. Zde se nachází obtížnější cesty než Na Strašidlech, ale opět je možné jistit u některých cest shora. Pod skalami je příjemné posezení u potůčku a mapka s jednotlivými cestami a jejich obtížnostmi.

1369711

Koupání

V parných letních dnech můžeme doporučit koupání ve dvou blízkých jezírkách. Obě jsou krásně čistá. První se nachází v Horní Blatné asi 4 km od chaty. Druhé je vzdálenější, asi 7 km, ale o to hezčí. Jedná se o černé jezero schované uprostřed lesů. Dostupné je pěšky buď přímo z Perninku, ale je potřeba počítat s táhlým stoupáním při cestě zpět, nebo z Lužce, obce vzdálené 9 km. Cesta z Lužce je dlouhá jen 1 km a odpočinek u Černého jezera v parných dnech stojí za to.

Pokud neplánujete dlouhou cestu za koupáním, po průchodu Perninkem směrem na Horní Blatnou je na perninské Bystřici několik kamenných hráziček, u nichž se můžete posadit do trávy a smočit si nohy alespoň nad kolena.

1595288

Houbaření

Cykloturistické a turistické výlety si můžete hlavně na podzim okořenit odbočkami do lesa, kde na Vás budou čekat úlovky v podobě hub. V okolních lesích rostou suchohřiby, hřiby hnědé, kováři , masáci a spousta jiných hub, které je možné upotřebit v gastronomii nebo se jimi jen tak pokochat. Perninskou specialitou je potom ryzec pravý naložený v octě.