?>

_1404038544

yzkoušeli jsme nový tip na cyklovýlet s exkurzí do historie. Navštívili jsme tak bývalý důl na cín, který byl do současné podoby vystavěn v roce 1940 německou firmou a kromě zdroje surovin fungoval ve válečném období rovněž jako zajatecký tábor. Důl s názvem Sauersack se nachází mezi Rolavou a Jelením a z Perninku je možné jej navštívit autem po cestě přes Nové Hamry nebo na kole. My jsme zvolili vyhlídkový okruh, na němž jsme si zpočátku užili lesního terénu (ten lze pro méně zdatné cyklisty objet po silnici). Znavení z lesního kodrcání jsme pokračovali po cyklostezce č. 2003, která mírně stoupá podél toku řeky Rolavy. Cyklostezka nás provedla přes bývalé obce Chaloupky a Rolavu, po nichž zbylo jen několik základů domů. Místo obcí jsou nyní podél Rolavy krásné louky, které nabízí pastvu jak pro skot, tak i pro oči.

Od bývalé obce Rolavy pokračuje cesta již po staré silnici směrem na Jelení. V polovině této cesty stojí cínový důl Sauersack. Zde byl během druhé světové války vystavěn závod na zpracování cínu, který je opředen mnoha legendami a mýty od domněnky, že zde byla utajená továrna na rakety V2, po představu hi-tech výroby schované v rozsáhlých podzemních komplexech. Podle historiků situace nebyla tak bujará. U závodu se nacházely dvě šachty na těžbu cínu, který byl následně zpracováván v budovách, jejichž torzo je dodnes k vidění. Na zpracování se během války podíleli zajatci z Ruska a z Francie v počtu asi 400 lidí. Po odsunu Němců ukončila továrna provoz a chátrala. To, co je dnes k vidění, je ponurý železobetonový komplex, který vyvolává nepříjemné pocity. Postupně je továrna pohlcována lesem, a i když jsme ji navštívili v teplém dni, železobeton v kombinaci s podzemní vodou vyzařoval nepříjemný chlad. Zachovalá budova má dvě patra, která jsou propojena několika schodišti. Ty trochu připomínají optické iluze - dolní schodiště byla nejspíš kvůli bezpečnosti stržena a dřevěné stropy dávno uhnily. Zbývají tedy schody, které nikam nevedou.

Ze Sauersacku vede příjemná cesta až na Jelení, kde na nás čekalo milé překvapení v podobě restaurace. Posilněni jsme se tak vydali na poslední část cesty, 10kilometrový přejezd po lesní silnici z Jelení do Horní Blatné a zpět do Perninku. Celý okruh měří 35 kilometrů a zatím je jedním z nejhezčích které jsme v okolí objevili. Lesy i okolní příroda několikrát změní svůj ráz a převýšení není nijak velké.