?>

Z Perninku vede do abertamské štoly Mauricius několik cest a rádi vám osobně poradíme, kterou se vydat. Štola samotná je Národní kulturní památkou. Ve své době se jednalo o největší cínový důl v krušnohoří, který fungoval celých 400 let. Návštěvníci si mohou z celkového rozsahu 10 kilometrů chodeb projít sice jen 400 metrů, ale i ty stojí za to! V úzkých chodbách jsou patrné vrypy od kladívek a práci horníků, kteří postupovali rychlostí 3 centimetrů za den, lze jen obdivovat. Návštěvník se dozví vše o životě "v podzemí" a pochopí, jak vznikl název Krušné hory. Přestože život horníků byl jistě krušný, pohoří své jméno získalo z jiného základu slova.


Každý návštěvník štoly dostane v rámci vstupného plášť, helmu a holínky k zapůjčení. O bezpečnost se tedy bát nemusíte. Přeci jen ale máme jedno varování - štola není vhodná pro lidi trpící klaustrofobií! Vzhledem k omezené kapacitě štoly (20 osob/prohlídka) doporučujeme, abyste si své místo rezervovali předem.

A až vám ve štole vyhladoví, musíte (a to doslova) se stavit v bistru Červená Jáma. Nachází se u jedné z propadlých šachetních jam a je opravdu kouzelné. Kromě dobrot, jako jsou koláče, klobásky a polévky, si zde můžete vychutnat kávu nebo radler. Na své si přijdou jak vaše ratolesti na echt krušnohorském dětském hřišti, tak i vaši čtyřnozí miláčci, pro něž jsou v nabídce psí pamlsky. A čím je Červená Jáma tak výjimečná? Pochopíte, až uvidíte na vlastní oči!